google-site-verification=lE4tNH6_yC5_uD7CtV0IriWKuzLmqVRb4bbvV1OMwnw AW-784754287
top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıPet-Ture

Köpek Maması Seçilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Güncelleme tarihi: 8 May 2021


Köpek maması seçilirken nelere dikkat edilmelidir sorusu tüm köpek sahiplerinin aklını kurcalayan ciddi bir sorudur. Köpek maması tercihi kesinlikle gözardı edilmemesi gereken bir konudur. Köpek maması seçiminde en önemli faktör köpeğinizin yaşı ve ırkıdır. Köpeğinizin yaşı, ırk ve kısır olup olmaması mama alırken göz önünde bulundurulması gereken 3 önemli faktördür.

Dostunuzun yaşı; mama tercihi açısında en büyük önemi taşımaktadır. Yavru köpekler için özel üretilen mama çeşitleri dostlarımızın diş yapılarına, sindirim yapılarına özel tasarlanmıştır. Bu da diğer mama türlerinden yapısal olarak farklı oldukları anlamına gelmektedir. Yavru köpekler yetişkin ürünlerini sindiremezler. Yetişkinler için de uygun olan özel ihtiyaçlar doğrultusunda üretilen, kemik sağlığını pekiştiren, düşük yağ içeriklerine sahip ürünlerdir.

Köpek maması seçilirken nelere dikkat edilmelidir sorusunun bir diğer cevabı ise farklı köpek cinsleridir. Dostlarınızın cinsleri de beslenme şekillerini etkileyen bir diğer önemli faktördür. Evrimsel olarak birbirinden ayrılan ırklarda, ihtiyaçlar da değişmektedir. Bu anlamda eğer özel bir ırka sahipseniz markaları çok daha detaylı olarak incelemeniz gerekebilir. Bu tip ürünler uzun yıllar süren klinik araştırmalar sonucu türlerin spesifik ihtiyaçları için üretilirler. Bu da doğru beslenmenin dostunuzun yaşamında çok önemli ve olumlu sonuçlar yaratabileceği anlamına gelmektedir.

Seçtiğiniz mamanın köpeğinizin ihtiyacı olan besin, vitamin ve mineral değerlerini içermelidir. Bir mamayı tercih etmeden önce içerik değerlerini mutlaka kontrol etmelisiniz. Mamanın içerisindeki değerlerin köpeğinize uygun olup olmadığını önceki mamanızla karşılaştırma yaparak anlayabilirsiniz. Dengeli bir diyetle, köpeğin ırkına, yaşına, fizyolojik durumuna ve aktivitesine göre günlük besin madde ve enerji ihtiyaçlarının yeterli düzeyde karşılanması sağlık açısından önem taşır.

Hamilelik, hastalık, alerjik reaksiyon gibi problemler canlılarda farklı fizyolojik tepkiler yaratabilmektedir. Bu yüzden mama tercihlerinizi tam olarak yapmadan önce dostlarınızı veterinere götürmeniz ve ihtiyaçlarını anlamanız büyük önem taşımaktadır. Örneğin deri sorunları olan bir köpeğiniz varsa veteriner hekimin önereceği tahılsız orijen mama tercih etmek sevimli dostunuzun sorununu çözecektir. Köpekler çok seçici canlılar değildir. Bu yüzden beslenme yöntemleri tamamen size bağımlıdır.

Köpekler için en uygun mamalar genellikle kuru mamalardır. Bu durum köpeğinizin hem sindirim sistemi için hem de diş sağlığı için en uygun seçim olacaktır. Bazı mamaların içerisinde kamış pekmezi, mısır şurubu ve mısır gluteni gibi maddeler bulunmaktadır. Bu maddeler köpeğiniz için oldukça zararlıdır.

Köpek maması seçilirken nelere dikkat edilmelidir sorusuna bir diğer önemli yanıt ise, mamanın taze olması, mamanın üretim ve son kullanma tarihi , mamanın sağlıklı koşullarda satılıyor olması , mama ambalajının sağlam olmasıdır.


29 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page