google-site-verification=lE4tNH6_yC5_uD7CtV0IriWKuzLmqVRb4bbvV1OMwnw AW-784754287
top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıPet-Ture

Kedi Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güncelleme tarihi: 8 May 2021

Kedi bakımında dikkat edilmesi gerekenler

Bizlerin en yakın dostu olan kedilerimiz her canlı gibi iyi bakımı hak ediyor. Kedilerin bakımı oldukça kolaydır ancak bu bakımı onların sağlığına dikkat ederek yapmak gerekir. İlk kez bir kedi sahiplenmeyi düşünüyorsanız ya da zaten bir kediniz varsa sizlere bu yazımızda kedi bakımında dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi vereceğiz.

• İlk kez bir kedi sahipleniyorsanız, kediyi aldığınız ilk gün veterinere götürerek iç ve dış muayenesini mutlaka yaptırmalısınız ve kedinin sağlık durumu el veriyor ise iç ve dış parazit aşılarını yaptırmalısınız. Kedinize veterinerler tarafından verilen karne ile aşı tarihlerini takip etmelisiniz.

• Kediler yılda ortalama 2 defa tüy yenilerler ve tüy dökümleri kedi cinsine göre farklı düzeyde görülebilir. Düzenli olarak kedinizi fırçalamanız gerekmektedir. Fazla tüyü kediler yutabilir ve bağırsaklarında sorunlar meydana gelebilir.

• Kedilerin mama kapları düzenli olarak yıkanmalı ve kumu temizlenerek, belirli aralıklarla değiştirilmelidir.


• Kedinizin beslenmesi kedi bakımında dikkat edilmesi gerekenler içinde diğer bir önemli konudur. Kaliteli ve yeterli miktarda mama ile beslenen kedilerin tüyleri daha parlak ve gözleri daha canlı olur. Kedilerin gerektiğinden fazla beslenmesi obezite, karaciğer yağlanması gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle kedinin yaşına göre mama ölçeği kullanmak tavsiye edilir. Kuru mamanın yanında belirli aralıklarla yaş mamada vermelisiniz. Sürekli yaş mama vermekte kedinin iç organlarına zarar verebilir. Yaş mama kedilerin kaçamak yaptığı fast food ürünüdür diyebiliriz. Yaş mamayı belirli aralıklarla vermek kedinizi mutlu ederken, bağırsaklarının da düzenli çalışmasını destekler. Kedinizin temiz suyunu kesinlikle ihmal etmeyiniz. Yemek kabının yanına mutlaka bir kapta temiz su koyunuz.


Yavru Kedi Bakımı Ve Tuvalet Eğitimi

Pet Ture / Yavru kedi bakımı

Yetişkin bir kedi kum kabını bir kaç kez göstermeniz, patilerini sürtmeniz halinde tuvalet ihtiyacını sadece kum kabında gideceğini hızla öğrenir. Yavru bir kediye tuvalet eğitimi annesi tarafından verilir, fakat annesinden çok erken ayrıldıysa yavru kedinin tuvaletini yapabilmesine yardımcı olmalısınız. Temiz bir peçete ya da pamuk yardımı ile tuvalet ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Yavru bir kedi sahiplendiyseniz göz sağlığına da dikkat etmelisiniz. Yavru kedilerin gözlerinde çapaklanma ya da kapanma görülebilir. Böyle bir durumda kendiniz müdahale etmeden önce bir veterinere danışmalısınız. Yavru kediler ortalama 8 haftalık iken dış ve iç parazit aşıları yapılabilmektedir. Kedilerinizin aşıları ihmal edilmeden düzenli bir şekilde yaptırılmalıdır. Özellikle parazit aşıları kediler için hayati önem taşır.

Sizlere kedi bakımı ve beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenler noktalar hakkında çeşitli bilgiler vermek istedik. Bu maddelere dikkat ederek bakımlarını sağlarsanız en iyi arkadaşlarımız oldukça sağlıklı ve neşeli olacaktır.

77 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page